
Milyen koronavírus teszteket végzünk az RMC-ben?
- PCR teszt
- Kombinált PCR COVID és Influenza
- COVID-19 antigén gyorsteszt
- Szerológiai (ELISA) teszt
Összefoglaló táblázatunk a tesztekről:
Teszt neve | Mit mutat ki? | Hogyan tesztelünk? | Mikor tudjuk közölni az eredményt? | Hol végezzük a tesztelést? |
PCR teszt | a vírus jelenlétét, aktuális fertőzöttséget igazol | torok és orrgaratból való mintavétellel | a mintavételt követő 2. nap végéig |
|
Kombinált PCR COVID és Influenza |
a vírus/vírusok jelenlétét, aktuális fertőzöttséget igazol segít elkülöníteni a kétféle légúti betegség eredetét |
torok és orrgaratból való mintavétellel | a mintavételt követő 2. nap végéig |
|
COVID-19 antigén gyorsteszt | a vírus jelenlétét, aktuális fertőzöttséget igazol | orrgaratból való mintavétellel | a mintavételt követő 15-20 perc múlva |
|
Szerológiai teszt | korábbi fertőzöttséget (átesett-e a koronavírus fertőzésen) | vérből | 2-3 munkanapon belül |
|
Mennyibe kerülnek a tesztek?
- PCR teszt ára 19.500 Ft, kombinált PCR teszt ára 22.500 Ft (a rendelőben és kiszállással, külső helyszínen)
- Kényelmi szolgáltatási díj (budapesti helyszíni mintavétel) ára 15 000 Ft. Ebből az árból az azonos címen lévő, tesztelésben résztvevő minden további személynek 50%-os kedvezményt biztosítunk.
- Kombinált PCR COVID és Influenza teszt ára: 22.500 Ft
- COVID-19 antigén gyorsteszt ára 14.900 Ft (csak a Rózsakert Bevásárlóközpontban)
- Szerológiai teszt: 23.500 Ft (ELISA módszer)
- Konzultáció: 18.000 Ft. Ha krónikus alapbetegsége van a páciensnek és a konzultáció hosszúra nyúlik, akkor komplex vizsgálatként 25.000 Ft-ot terhelünk.
- Család esetében egy személynek terheljük az alap konzultációs díjat, minden további családtag esetében pedig 8000Ft/fő díjat, amely tartalmazza a teszt szervezésének, az eredmény kiértékelésének és dokumentálásának költségét.
Milyen esetekben melyik tesztet javasoljuk?
- Amennyiben arra kíváncsi, hogy jelenleg fertőzött-e, akkor a PCR vagy a COVID-19 tesztet válassza.
- Ha azt szeretné megtudni, hogy átesett-e már a fertőzésen, akkor az antitestek kimutatására alkalmas szerológiai vizsgálatot javasoljuk.
Hogyan kapja meg az eredményt?
- A PCR és szerológiai eredményeket a labor közvetlenül e-mailben küldi meg, antigén gyorsteszt esetén a mintavételt követően azonnal átadjuk Önnek.
- A megküldött leletek zárt informatikai rendszerben készülnek, így pecsét és aláírás nélkül hitelesek. Amennyiben mégis magyar vagy angol nyelvű igazolásra lenne szüksége (pl. utazáshoz külföldi reptéren), kérjük, időpontfoglaláskor jelezze.
Részletek a tesztekről:
1./ PCR TESZTEK
1.1 A koronavírus - SARS-CoV2 direkt kimutatására
Hogyan készüljön a tesztelésre?
- A PCR vizsgálatot javasolt a tünetek megjelenésétől, vagy a feltételezett fertőzéstől számított 4-5. nap után végezni, hogy elégséges vírus-részecske jelenjen már meg a nyálkahártyákon és sikeres legyen a vizsgálat. Fontos, hogy a mintavétel előtt 4 órával a páciensnek nem szabad sem enni, sem folyadékot fogyasztani, dohányozni, sőt fogat mosni, vagy szájöblítést végezni sem! Csecsemők esetében törekedni kell arra, hogy a két étkezés között ne kapjon inni a csecsemő és a következő étkezés előtt történjen meg a mintavétel, ha ez kivitelezhető.
Hogyan tesztelünk?
- Ezzel a technikával nyál és orr-váladék mintát vizsgálunk. A teszt elvégzése komoly laboratóriumi felszereltséget és szakmai hátteret igényel, nagy biztonsággal – 95% feletti találati aránnyal – dolgozik. Fontos azonban tudni, hogy a mintavétel minősége befolyásolja a vattapálcával “lesodort” sejtek mennyiségét, így a vizsgálati eredmény megfelelőségét is. Kívánatos tehát, hogy a mintavételt végző munkatárs a garatban és az orrüregben kellő magasságig tolja fel a mintavevő eszközöket és megfelelő technikával minél több sejtet gyűjtsön össze – ez rövid ideig kellemetlen érzéssel jár.
Eredményközlés
- Az eredményeket Partnerlaborunk emailben fogja Önnek kiküldeni legkésőbb a mintavételt követő 2. munkanap végéig. A teszt eredménye lehet:
-
pozitív: elégséges mintából vizsgálva jelen van a vírus
-
negatív: elégséges mintából vizsgálva nincsen jelen a vírus
-
nem volt elégséges a mintavétel (sejtszegény minta): ismétlés javasolt
-
- Ha az eredmény negatív és a páciens a fentiekben megfelelő időben (tünetek vagy a feltételezett fertőzést követően 4-5. naptól tesztelt és megfelelően készült fel), akkor szinte teljesen bizonyos, hogy nem a COVID-19 vírus okozta a tüneteket.
- Ha az eredménye pozitív, akkor olvassa el ezen anyag végén található „Teendők pozitív eredményű COVID teszt esetén” című bekezdést, melyben a fertőzöttséggel kapcsolatos általános tudnivalókat írjuk le. Ha ezen felül információra van szüksége, kérjük, foglaljon online konzultációs időpontot az RMC belgyógyászainál.
- Kérjük az eredményről értesítse családorvosát, figyelje a tüneteket, állapotromlás esetén kérjen orvosi segítséget! Az RMC a megfelelő járványügyi bejelentést elvégzi.
1.2 COVID-influenza kettős PCR teszt
- Az RMC tesztelési portfóliója tovább bővült! Partner laboratóriumunkban hozzáférhetővé vált a COVID-influenza kettős PCR teszt.
- Jelentősége a járvány jelen stádiumában igen nagy, hiszen egyetlen mintavétellel a két vírus jelenléte kimutathatóvá válik, a hasonló légúti tünetek közötti oki differenciálást tesz lehetővé.
- A teszt érzékenysége az egyes PCR teszt érzékenységével egyenlő, a vizsgálat elve és menete mindenben megegyezik a COVID-PCR vizsgálatéval. (lásd 1.1.)
- Felkészülés a teszthez a COVID PCR vizsgálatéval megegyezik.
2.COVID-19 ANTIGÉN GYORSTESZT
Hogyan készüljön a tesztelésre?
- Fontos, hogy a feltételezett fertőzést követően 4-5. naptól érdemes a tesztelést végezni. A mintavétel előtt 1 órával ne dohányozzon, de nem kell éhgyomorra érkeznie, ehet és ihat is. Ha Ön úgy dönt, hogy az alábbiakban leírt okok miatt a negatív COVID-19 Antigén gyorsteszt eredményt PCR vizsgálattal megerősíti, akkor úgy kell felkészülnie, mint a fentiekben leírtuk a PCR vizsgálat esetén: a mintavétel előtt 4 órával a páciensnek nem szabad sem enni, sem folyadékot fogyasztani, dohányozni, sőt fogat mosni, vagy szájöblítést végezni sem!
Hogyan tesztelünk?
- A teszt lényege, egy tamponnal az orrgaratból való mintavétel a vírus jelenlétének kimutatására. A teszt elvégzése komoly szakmai hátteret nem igényel, fontos azonban tudni, hogy a mintavétel minősége befolyásolja a vattapálcával “lesodort” sejtek mennyiségét, így a vizsgálati eredmény megfelelőségét is. Kívánatos tehát, hogy a mintavételt végző munkatárs a garatban és az orrüregben kellő magasságig tolja fel a mintavevő eszközök, és megfelelő technikával minél több sejtet gyűjtsön össze, ez rövid ideig kellemetlen érzéssel jár.
- Az antigén teszt előnye, hogy gyors (15 perc alatt eredményt ad), magas specifikációval bíró teszt. Tapasztalati tény, hogy légúti tünetes páciensek esetén mind a pozitív, mind a negatív eredmény szinte a PCR vizsgálat eredményéhez hasonlóan megbízható, így nekik javasolható ez a gyors eredményt adó teszt. Fontos tudnivaló azonban, hogy a teszt érzékenysége a PCR-nál alacsonyabb, magas víruskoncentrációt igényel. A negatív eredményt azonban javasolt PCR vizsgálattal megerősíteni. Az általunk használt teszt, a Panbio™ COVID-19 Ag gyorsteszt az ABBOTT cég terméke, WHO befogadással és CE védjeggyel rendelkezik.
Eredményközlés
- Ha az eredménye pozitív, akkor olvassa el ezen anyag végén található „Teendők pozitív eredményű COVID teszt esetén” című bekezdést, melyben a fertőzöttséggel kapcsolatos általános tudnivalókat írjuk le. Ha ezen felül információra van szüksége, kérjük, foglaljon online konzultációs időpontot az RMC belgyógyászainál. Kérjük az eredményről értesítse családorvosát, figyelje a tüneteket, állapotromlás esetén kérjen orvosi segítséget! Az RMC a megfelelő járványügyi bejelentést elvégzi.
- Ha az eredmény negatív: PCR vizsgálatot ajánlunk fel az eredmény megerősítésére. Ha Ön ezt elfogadja, ismételt mintavétel történik és legkésőbb a 2. munkanapon megkapja a PCR eredményt. Ha Ön nem kívánja az eredményt megerősíteni, kérjük végezzen szoros önmegfigyelést, kövesse a tüneteket, szükség esetén kérjen orvosi segítséget. Az RMC a megfelelő járványügyi bejelentést elvégzi.
3. VÍRUS ELLEN TERMELT ELLENANYAGOK KIMUTATÁSA, AZ ÚN. VÉRBŐL TÖRTÉNT SZEROLÓGIA TESZT (ELISA TESZTEK)
Hogyan készüljön a tesztelésre?
- A teszt egy egyszerű vérvétellel történik, amely nem igényel előkészítést a páciens részéről. Ha csak ezt a tesztet végezzük el Önnél, akkor nyugodtan ehet és ihat előtte, a gyógyszereit beveheti.
Eredmény közlés
- Az ELISA tesztek esetén a vérvételtől számított 3. munkanapra vállaljuk az eredmény közlését. Eredményét elektronikus úton, emailen küldjük ki Önnek.
LEGFONTOSABB TUDNIVALÓK A TESZTEKKEL KAPCSOLATBAN:
Értékelés
- Egyetlenegy laboratóriumi teszt sem 100%-ban érzékeny és specifikus, így a felsorolt SARS-CoV2 tesztek sem. Ezért csak a fertőzés valószínűségét tudjuk meghatározni, pl. pozitív PCR és Antigén teszt esetében a valószínűség igen nagy, IgM pozitivitás esetében viszont a valószínűség ennél kisebb.
- Arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a koronavírus járvány esetében, orvosi ismereteink folyamatosan alakulnak, frissülnek, Magyarországon ugyanúgy, mint világszerte. Hazánkban is adatgyűjtés, és folyamatos értékelés történik, így az RMC ebben kutató/fejlesztő munkában az ország élvonalával vállvetve vesz részt. Amennyiben az új ismeretek a stratégián változtatást követelnek, azokat az RMC azonnal bevezeti. Továbbá, azt is meg kell érteni, hogy egy negatív lelet (fertőzés nem igazolható) nem jelent védettséget a fertőzéssel szemben, sőt egy bizonyos időablakon belüli megfertőzöttséget sem zár ki. A vírus a közösségben jelen van, a negatív eredménnyel rendelkező személy – ha csak nincs másoktól szigorúan elkülönítve – bármikor megfertőződhet.
A pozitív teszt következményei
- Amennyiben valamelyik teszt eredménye pozitív, azt a laboratórium és az RMC automatikusan jelenti az illetékes hatóság felé, amely a helyzettől és az éppen érvényes szabályozástól függően különféle intézkedéseket (karanténba helyezés stb.) foganatosít.
- Negatív teszt esetén is lehet az az orvosi tanács, hogy a tünetektől és helyzettől függően komplex algoritmusok szerint ismételt vizsgálatot javaslunk. Ezek nem hatóságilag kötelező ajánlások és további költséget jelentenek.
Utánkövetés
- Pozitív teszt esetén fontos, hogy a beteg gyógyulását kövessük. A jelen helyzetben az RMC telefonos tanácsadást tud felajánlani, azonban a tünetek romlásáról csak akkor szerezhetünk tudomást, ha a beteg (vagy családja) arról bennünket értesít. A monitorozáshoz segédeszközt (oxigén szaturáció mérő) tudunk megvásárlásra felajánlani, de fontos megérteni és még egyszer hangsúlyozni: az értesítés felelőssége a beteget és családját terheli. Amennyiben éjszaka, vasárnap, vagy nyitvatartási időn túl lépne fel rosszabbodás, az Országos Mentőszolgálatot kell hívni.
TEENDŐK POZITÍV EREDMÉNYŰ COVID TESZT ESETÉN
- Amennyiben az Ön koronavírus tesztje pozitív lett, kérjük figyelmesen olvassa el az alábbi tájékoztatót! Ha az alábbi információk után is kérdései lennének, kérjük, hívja központunkat a +36 1 392 0505-ös telefonszámon és kérjen belgyógyászati online konzultációt.
- Az igazolt betegség bejelentésre köteles, a Nemzeti Népegészségügyi Központba az egészségügyi szolgáltató bejelentést tesz a kerületileg illetékes hatóságnál. A pozitivitás a járványügyi helyzet miatt kötelező érvényű intézkedéseket von/vonhat maga után. Kérjük tájékoztassa háziorvosát is a teszt eredményéről!
- Enyhe tünetek esetén javasoljuk, hogy maradjon otthonában 10 napig minimum és legalább 3 tünetmentes nap teljen el mielőtt közösségbe megy! Fontos a higiénés szabályok (gyakori kézmosás, maszk viselése, távolságtartás) betartása. A család többi tagjától próbáljon meg elszeparálódni.
- Támogató terápia: pihenés, folyadék fogyasztásának növelése (2-3 liter/nap!) Amennyiben már korábban is szedte a D-vitamint, folytassa annak szedését 3000NE adagban. Amennyiben korábban nem szedte, heti 1x 30.000 NE 8 héten keresztül, a köztes napokon napi 3000 NE szedése javasolt. Torokfájás esetén fertőtlenítő-fájdalomcsillapító cukorka szedése javasolt.
- Lázcsillapítás 38˙C felett: paracetamollal maximum 2 g/nap. Koronavírus fertőzés esetén lázcsillapításra az NSAID (diclofenac, ibuprofen, naproxen stb.) illetve Algopyrin gyógyszerek helyett a paracetamol tartalmú gyógyszerek szedését javasoljuk. Állapotrosszabbodás esetén telefonos (online) konzultáció javasolt.
- Kritikus tünetek, nehézlégzés, vagy szapora légzés esetén azonnali kórházi elhelyezés javasolt! A tünetekről az egészségügyi ellátó csak akkor értesül, ha a beteg vagy családja jelzi a problémát. A probléma jelzésének felelőssége így a beteget/családját terheli. Kérjük, késlekedés nélkül hívja háziorvosát vagy az RMC-t, aki értesíti a speciális mentőt a 1824-es telefonszámon.
A magas rizikócsoportba tartozó betegek figyelmét külön felhívjuk, hogy azonnal jelezzék, ha állapotromlás lépne fel. Ezen rizikó csoportok:
- 60 év feletti idősebbek
- krónikus betegséggel élők, mint például szív- és érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj és-vesebetegségek, kórtól függetlenül, súlyosbíthatják a kórlefolyást.
- immunszupprimált betegeknél (pl.: immundeficiencia miatt, immunrendszert elnyomó gyógyszeres kezelések, mint pl. szteroid, kemoterápia) szintén magasabb a kockázat
A fenti javaslatainkat a rendelkezésre álló dokumentációra alapoztuk, Önt nem vizsgáltuk meg. Az Ön által választható online tanácsadás során a páciens panaszait meghallgatjuk, az átküldött, illetve rendelkezésre álló leleteket és dokumentációt átvizsgáljuk így személyre szabottan tudunk tanácsot adni!